Święta Bogusława Kaczyńskiego

0
98
Bogusław_Kaczyński_

Staram się zachowywać higieniczny tryb życia, staram się wysypiać, nie palę, nie używam alkoholu, odpoczywam po obiedzie. Wydaje mi się, że dbam o zdrowie, które jest coraz lepsze. Nie ma więc powodu, żeby nic nie robić. Chciałbym jeszcze jak najwięcej rzeczy zrobić

Kim jest Bogusław Kaczyński

Bogusław KaczyńskiBogusław Kaczyński od bardzo wielu lat zajmuje się swoją pasją, czyli muzyką poważną i operą. To właśnie jej poświęcił wieloletnią działalność dziennikarską i prezenterską. Kilka autorskich programów telewizyjnych, liczne książki i wydania płyt, tysiące wykładów oraz wystąpień, a także festiwale muzyczne w Łańcucie i Krynicy – to najbardziej znane działalności pana Bogusława Kaczyńskiego. Wielokrotnie nagradzany za niezwykły wkład w krzewienie kultury, na czele z czterema Wiktorami przyznawanymi przez Akademię Telewizyjną dla wybitnych osobowości polskiej telewizji.

Miłosz Stelmach: Jeszcze niedawno bił się Pan w pierś, mówiąc, że przepracowywał się Pan i należy z tym skończyć i zacząć cieszyć się spokojniejszym życiem. Czy to wszystko poszło w niepamięć i znów wraca Pan do w pełni aktywnego trybu życia?

Bogusław_Kaczyński

Bogusław Kaczyński: Ja jestem pracoholikiem. Wydawało mi się, że po oblaniu kubłem zimnej wody, jakim była ta ciężka choroba, w ogóle zrezygnuję ze wszystkiego i zwolnię tempo. Ale kiedy poczułem się lepiej i mój stan się ciągle poprawiał, zacząłem znów pracować – to jest dalszy ciąg mojego pracoholizmu. W tej chwili kończę pisać kolejną książkę oraz redakcję serii płyt. Przygotowuję też Europejski Festiwal imienia Jana Kiepury. Poza tym prowadzę rozmowy na temat swoich występów w kraju i za granicą. Goethe mawiał, że człowiek powinien mieć plany na sto lat do przodu, ja zaś mam plany na 150 lat do przodu. Ja jestem, jaki jestem i nie chcę się nikomu podobać. Kiedy występowałem w latach 70-tych w muszce, w garniturze, bardzo elegancko ubrany, to pisano o mnie złośliwe artykuły, nie mogli mi darować tej “elegancji”. A ja się ubierałem tak od dziecka, nie ubierałem się tak dla potrzeb telewizji i teraz jest tak samo. Powtarzam słowa Janusza Warmińskiego, wieloletniego dyrektora teatru Ateneum w Warszawie, który mówił: “Ja nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie lubić”.

Bogusław_Kaczyński_

Bogusław Kaczyński to żywa legenda telewizji. Nie ma drugiej tak charakterystycznej i zasłużonej dla popularyzacji muzyki poważnej postaci w mediach, jak on. Choć ten wielki meloman wciąż pojawia się na szklanym ekranie, to z racji swojej choroby rzadziej niż kiedyś. Popularny konferansjer, który w 2007 roku doznał udaru mózgu, wciąż wymaga rehabilitacji, by w pełni wrócić do sił. Wyjątkowo przykra jest też osobista sytuacja dziennikarza, który po śmierci najbliższych został zupełnie sam. – Od kilku lat, odkąd straciłem rodziców i siostrę, nie mam żadnej rodziny. Jestem kompletnie sam – czytamy w wywiadzie. W związku z tym Święta Bożego Narodzenia są dla Kaczyńskiego czasem samotności i wspomnień.

Święta Bogusława Kaczyńskiego

– Ja już nie obchodzę żadnych świąt. […] W wigilijny wieczór, aż przykro się przyznać, zamykam się w moim mieszkaniu, w którym nie ma choinki. Siedzę, palę świeczkę, na stole stoją trzy fruwające anioły, które dostałem kiedyś w telewizji. Patrzę sobie na te anioły i wspominam dawne, piękne, czarujące, niezapomniane chwile.Tak… mnie pozostały już tylko wspomnienia

Bogusław Kaczyński (ur. 2 maja 1942 w Białej Podlaskiej) – dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP. Jest autorem serii płytowej “Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, festiwal w Sopocie, Koncerty Noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji. Jest autorem licznych felietonów i recenzji w czasopismach takich jak Teatr, Ruch Muzyczny, Kultura, jest również autorem audycji radiowych i telewizyjnych, m.in. Operowe qui pro quo (1974-1978), Zaczarowany świat operetki (1979-1981), Rewelacja miesiąca (od 1979), obecnie co jakiś czas można go zobaczyć w TVP 2 raz w innych stacjach telewizyjnych w kraju i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu, Moskwie). Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980-1990, od 1982 dyrektor Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W latach 1993-1996 był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1994-1998 dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Udzielał również wielu konsultacji muzycznych do filmów i spektakli. Od października 2006 roku zasiadał w jury programu Supertalent emitowanego w TVP 2 wraz z Moniką Richardson, Katarzyną Figurą i Wojciechem Cejrowskim. W marcu 2007 doznał udaru mózgu skutkiem czego była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Wyszedł ze szpitala 30 maja 2007 roku. Po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. W sierpniu 2007 ponownie kierował festiwalem w Krynicy. W wyniku plebiscytu Polityki Koniec wieku zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.[1] Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Został również uhonorowany nagrodą „Piękniejsza Polska”. Bogusław Kaczyński jest założycielem Fundacji ORFEO, która wspiera kulturę narodową, propaguje sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promuje ambitne inicjatywy artystyczne.

Zaczekaj...
O wszystkim co pojawi się w Internecie na temat kazań, konferencji, książek i wartościowych audiobooków napiszemy do Ciebie.

NAPISZ CO MYŚLISZ...

CommentLuv badge