Silence – Dotyk Ciszy

0
73
dotyk-ciszy-bogtube

Jaka jest historia tej piosenki? Pięknie wykonany utwór młodej damy 🙂

Silence – Dotyk Ciszy

 

Podobno wszystko zaczęło się w 1862 roku podczas wojny domowej (secesyjnej) w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, kiedy to kapitan Unii Robert Elli stacjonował ze swoją kompanią w pobliżu miasta Landing Harrisona w Wirginii. Wojska Konfederacji były niedaleko po drugiej stronie.

W nocy kapitan Elli usłyszał jęki żołnierza, który leżał ciężko ranny na polu po dziennej bitwie. Nie wiedząc, czy to żołnierz Unii czy Konfederacji, kapitan zdecydował się – ryzykując swoje życie – doprowadzić rannego żołnierza do swojego obozu i uratować. Czołgając się na brzuchu przez ostrzał nieprzyjaciela kapitan dotarł do tego żołnierza i zaczął ciągnąc go w stronę swojego obozowiska.

Kiedy wreszcie dotarli do obozu, zobaczył, że to jest jednak żołnierz Konfederacji, który już nie żył. Kapitan zapalił lampę i nagle zamarł w szoku. W półmroku ujrzał twarz żołnierza. To był jego własny syn.

Syn kapitana Elli przed wybuchem wojny studiował muzykę na Południu Stanów Zjednoczonych. Kiedy wybuchła wojna, nie mówiąc ojcu, chłopiec zaciągnął się do armii Konfederatów.

Następnego dnia załamany ojciec poprosił swoich przełożonych o zgodę, aby dać synowi – pomimo, że był żołnierzem Konfederacji – pogrzeb z pełnymi honorami wojskowymi. Kapitan poprosił także, aby również grupa muzyczna zespołu wojsk Unii zagrała pogrzebową pieśń żałobną dla syna na pogrzebie.

Z szacunku dla ojca – prośba kapitana została tylko częściowo spełniona. Powiedziano mu, że mogą dać mu tylko jednego muzyka z zespołu.

Na pogrzebie został właśnie zagrany ten utwór, który kapitan znalazł na kartce papieru w kieszeni munduru zmarłego syna. Tak przedstawia się smutna historia tej pięknej melodii znanej także jako “Taps”.

Tekst tej piosenki jest następujący:

Dzień się kończy.
Było słońce jezior, wzgórz, z nieba.
Wszystko jest dobrze.

Reszta, chroniona, Bóg jest blisko.
Słabe światło przyciemnia wzrok, i gwiazda zdobi niebo.
Świeciło światło z nieba, zbliża zmroku.

Podziękowania i pochwały dla naszych dni pod słońcem,
gwiazd, pod niebem.
Więc idziemy, to wiemy, że Bóg jest blisko

Źródło: Tadeusz Czernik

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here