Po prostu Franciszek

0
33

Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I.
Franciszek i basta

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi

To imię ma wymiar ewidentnie ewangeliczny.

Nowy papież tuż po konklawe powiedział do kardynałów:

Niech Bóg wam przebaczy

 

papiez franciszek bogtube115 kardynałów po dwóch dniach konklawe wybrało na nowego papieża kardynała pochodzącego z Argentyny. Nazywa się Jorge Mario Bergoglio. Ma 76 lat.

Zaczynamy drogę braterstwa, miłości i zaufania”

Oto pierwsze słowa papieża Franciszka:

Bracia i siostry, dobry wieczór.
Zanim udzielę wam błogosławieństwa, pomódlcie się za mnie.
Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami. Kardynałowie „poszli szukać papieża prawie na końcu świata”.

Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji.

Dobranoc i dobrego odpoczynku.

Pierwszy jezuita, który został papieżem

Do tej chwili był arcybiskupem Buenos Aires. Dał się poznać jako skromny i uciekający od luksusów kapłan. Powszechnie uważany za konserwatystę i wielkiego intelektualistę. Wielki przeciwnik małżeństw homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. Ze zrozumieniem podchodzi natomiast do stosowania antykoncepcji, którą można jego zdaniem zaakceptować, jeśli pozwoli uniknąć rozprzestrzenianiu się AIDS.

Wybierając imię Franciszek daje do zrozumienia, że chce być papieżem dla ubogich

Nowy papież przybrał imię Franciszka, pełnego energii Biedaczyny z Asyżu, który swymi ramionami objął i ochronił Kościół, ale też jest to imię św. Franciszka Ksawerego, jezuity, który w XVI wieku ewangelizował Japonię, Chiny i Indie – zauważa pisarz i publicysta Piotr Wojciechowski. Można mieć nadzieję, że papież z Ameryki Łacińskiej będzie wrażliwy na sprawy Azji, która jest też obszarem wielkich problemów społecznych – dodaje.

W historii żaden papież nie przyjął jeszcze imienia św. Franciszka z Asyżu, który żył w ubóstwie. Ostatni raz zakonnik był papieżem 167 lat temu – Grzegorz XVI.

Kim jest Franciszek

Kardynał Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires. Studiował chemię, literaturę i psychologię. Posługuje się językiem hiszpańskim, włoskim i niemieckim.

franciszek konklawe bogtubeJorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci włoskiego kolejarza. Decyzję o pozostaniu Jezuitą podjął po studiach chemicznych mając 22 lata. W latach siedemdziesiątych zarządzał argentyńską prowincją zakonu a 4 lata po wyświęceniu w 1969 roku nazwano go „głową argentyńskiego Kościoła„.

Biskup Bergoglio dał się poznać wiernym jako skromny i uciekający od luksusów oraz stanowisk hierarcha. Kiedy w 2001 roku Jan Paweł II mianował go kardynałem, przekonał Argentyńczyków, by nie przylatywali do Rzymu na związaną z tym ceremonię. Poprosił wiernych o to, by pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym. Po objęciu urzędu nie przeprowadził się do biskupiej rezydencji, ale wybrał dla siebie małe i skromne mieszkanie, w którym sam gotował obiady. Nie chciał korzystać z szofera, ale zdecydował się na podróże komunikacją miejską.

Skupia się na duchowej stronie chrześcijańskiego powołania. Jest blisko związany z ruchem „Komunia i Wyzwolenie”, aktywnym również w Polsce. Zdecydowany konserwatysta i wielki intelektualista. Bardzo ostro krytykował władze Argentyny za przyzwolenie na to, by rosły nierówności i rozwijała się korupcja. Sprzeciwił się też zalegalizowaniu przez władze w Buenos Aires małżeństw homoseksualnych, podkreślając, że dzieci mają prawo do tego, by wychowywali je ojciec i matka.

Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here