1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych (dla początkujących)

0
27
Wszystkich-Świętych-dla-poczatkujacych-blog-bogtube

Wszystkich Świętych jest takim dniem w roku, w którym wspomina się wszystkich Świętych jak również zmarłych. Wszystkich Świętych jest świętem rzymskokatolickim, jednak kilka innych kościołów również je uznaje. Święto to obchodzimy 1 listopada.

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych (dla początkujących)

Wszystkich Świętych – Odrobina historii..

Dzień Wszystkich Świętych wywodzi się przede wszystkim z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Jezusa Chrystusa. Pierwotnie święto to obchodzono 13 maja.

Począwszy od IV wieku przyjęła się tradycja przenoszenia relikwii świętych w inne miejsca, głównie do kościołów. Chciano tym samym przekazać wiadomość, że wszyscy święci są własnością kościoła.

Papież Bonifacy IV w 610 roku, otrzymał starożytną świątynię pogańską Panteon i nakazał złożyć tam relikwie. Następnie poświęcił budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tamtej pory cześć oddawano wszystkim zmarłym męczennikom, właśnie w dniu 13 maja.

W 713 roku, Papież Grzegorz IIInajprawdopodobniej z powodu trudności z wyżywieniem rzeszy pielgrzymów przybywających do Rzymu, przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Następnie Grzegorz IV rozporządził w 837 roku, aby 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale również Wszystkich Świętych Kościoła katolickiego. Przy tej okazji, na prośbę ówczesnego cesarza Ludwika Pobożnego, rozszerzono to święto na cały Kościół katolicki. Święto Wszystkich Świętych nie ma nic wspólnego z pogańskim świętem Halloween obchodzonym 31 października..

Jak obecnie w Polsce świętujemy dzień Wszystkich Świętych?

Wszystkich-Świętych-dla-poczatkujacych-blog-bogtube

Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wolny od pracy i szkoły. 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Ogromne rzesze wiernych przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za swoich bliskich zmarłych. Mnóstwo ludzi podrużuje po całym kraju, aby dotrzeć na groby swoich bliskich. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Odwiedzanie w dniu 1 listopada grobów bliskich, jest zwyczajem znanym niemal na całym świecie, i jest to zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele poprzez odprawienie mszy świętej. W trakcie mszy świętej, księża zakładają białe szaty liturgiczne, które symbolizują radość i podniosły nastrój. W dzień wszystkich świętych odbywa się również uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami.

Najczęściej podczas odwiedzin grobów, zapalmy znicze i kładziemy je na grobach, na znak pamięci o zmarłych. Często również składamy okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.

Dzień Wszystkich Świętych jest czasem zadumy i refleksji nad przemijaniem…

Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna tzw oktawę Wszystkich Świętych (1-8 listopada), kiedy wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami oraz odwiedzając cmentarze.

2 Listopada jest dniem zadusznym, czyli dniem stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych.

Zaczekaj...
O wszystkim co pojawi się w Internecie na temat kazań, konferencji, książek i wartościowych audiobooków napiszemy do Ciebie.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

NAPISZ CO MYŚLISZ...

CommentLuv badge